Ak dovolíš, aby strach udával smer tvojho života, oberieš sa o budúcnosť. Kniha Rubínová žatva

Tipy a Triky

Ponúkame vám zopár tipov a trikov ako si spestriť pôstne obdobie.

Späť na zoznam tipov a trikov
Tip na knihu: Lucy Moud Montgomery - Anna zo Zeleného domu Pridané: 06.03.2018

Tip na knihu: Lucy Moud Montgomery - Anna zo Zeleného domu

Rozhodla som sa napísať recenziu o knihe, ktorá je už osem rokov mojou najväčšou srdcovkou. Nikdy ma neomrzí, vždy mi dá niečo nové a poskytne nové dôvody na vďačnosť.

Knihu som prvýkrát chytila do ruky asi ako dvanásťročná (možno aj skôr), a od vtedy ju permanentne zaradzujem medzi čítanie počas celého roka (keďže Annin príbeh je rozdelený do ôsmych kníh). Tieto knihy čítam tých osem rokov dokola.

V momente prečítania prvej stránky sa ocitnete v príbehu siroty Anny, ktorá na svoj nízky vek zakúsila rôzne trpkosti života - od smrti rodičov, cez prácu slúžky v domácnostiach s mnohými deťmi, až po sirotinec, kde nemala kamarátov.

Anna je dievča s darom veľkej nevinnej fantázie a výrečnosti. Práve týmito dvoma darmi očarí dvojicu súrodencov Marillu a Mateja, ktorí si sirotu osvoja.

V dvanástich rokoch sa Anne začína- celkom iný ako doteraz- šťastný život v Zelenom dome. Prináša doň smiech, radosť, ale aj trampoty, ktoré celý príbeh humorizujú a dávajú mu úžasné čaro.

Dej opisovať nechcem, pretože by som mohla voľačo vyzradiť, a mojim cieľom je vzbudiť u vás nadšenie voči tejto knihe.

Pri čítaní ma vždy doslova hreje pri srdci. Hoci som konkrétne túto prvú časť čítala najmenej sedemkrát, pociťujem ten pocit zas a zas. S hlavnou hrdinkou sa úplne stotožním, prežívam s ňou každý zážitok, každý prejav vďačnosti, každú túžbu, ale aj trpké sklamanie. Málokedy sa v knihách stretnem s postavou, s ktorou som si tak veľmi podobná ako s Annou- nielen v správaní a úvahách, ale aj v životnej filozofii, spontánnych reakciách a prežívaní ťažkých chvíľ, ktoré tak isto ako na ňu, aj na mňa zapôsobia trojnásobnou silou.

Okrem Anny sú v príbehu aj iné veľmi sympatické postavy. K srdcu sú mi z nich najbližšie najmä pestúni Marilla a Matej. Veľmi sa mi páči model rodiny, ktorú vytvorili. Je prísna, no zároveň láskavá a milujúca. Oni dvaja mi ukazujú, ako raz ja budem chcieť vychovávať svoje deti. Práve oni sú v príbehu zdrojom mnohých právd, ktoré platia aj teraz, ktoré deti môžu formovať, a vďaka ktorým sa aj Anna stala dobrým človekom.

Kniha je veľmi nadčasová, no odráža správne hodnoty, ktoré by sa určite v literatúre pre deti a mládež mali určite nachádzať, no dnes ich veľmi nebadať. Vychádzajú knihy, kde sú si deti najmä nepriateľmi, majú medzi sebou rôzne súboje, odvrávajú rodičom, škola je ich každodenným krížom, no tu sa zdôrazňuje sila priateľstva, láska rodiny, vzájomná pomoc, vďačnosť a taktiež láska ku škole, povinnostiam a zodpovednosti. Všetko je tak nevinné a skutočné, akoby príbeh čitateľ zažíval na vlastnej koži.

Milí rodičia, ak ste to dočítali až sem, prosím, dajte určite čítať túto knihu svojim dcéram! Skrz ňu sa určite bude utvárať či už ich charakter, alebo fantázia, no najdôležitejšie je, že vyformuje ich samé. Myslím, že ako aj ja, aj ony budú túžiť byť ako Anna- ctižiadostivé, slušné, dobré a zasnívané dievčatá, ktoré si budú budovať pevné, trvalé priateľstvá, budú vďačné za každý východ slnka a keď sa im do cesty postaví prekážka, nevzdajú sa, a naďalej si pôjdu za tým, o čom snívajú.

Vďaka Anne som už od malička vedela, že vzdelanie je veľmi dôležité a stala som sa ctižiadostivým človekom. Podobne ako ona- chcela som byť spisovateľkou, tak som sa zúčastňovala rôznych literárnych a recitačných súťaží- to ona ma inšpirovala k tomu byť aktívnou a nesedieť len tak nečinne tomto svete plnom technológií... a vďaka nej som dodnes niekým, kto je vďačný za každý kvet, lúč slnka, či kvapku vody, pretože ona mi dala pocítiť, že nie je všetko samozrejmosť.

Verím, že aj vaše deti sa do Anny zamilujú.