Láska začína až tam, kde už nie je možné čakať žiadny dar. Exupéry

Tipy a Triky

Ponúkame vám zopár tipov a trikov ako si spestriť pôstne obdobie.

Späť na zoznam tipov a trikov
Tip pre deti: Kríž predsavzatí Pridané: 25.02.2018

Tip pre deti: Kríž predsavzatí

Deväťročný Daniel zacítil silné bolesti brucha. Rodičia rýchlo zaviezli syna do nemocnice, kde chlapca operovali. Lekár potom navštívil chorého, usmial sa a povedal: ,,Nemusíš sa báť. O týždeň dva sa vrátiš domov." Daniel ho prerušil: ,,Pán doktor, dal by som si čokoládu!" ,,Absolútne ti zakazujem jesť čokoládu alebo čokoľvek iné!" znela odpoveď. ,,V prvých dňoch po operácii musíš mať prísnu diétu." Lekár sa pre istotu pozrel do chlapcovho nočného stolíka a vzal odtiaľ vrecúško s cukríkmi. Keď neskôr prišla sestra aj jej sa pýtal, či by si nemohol dať čokoládu. Sestra mu zopakovala lekárov zákaz. Daniel, nahnevaný na zákaz, sa rozplakal. Bol maškrtný. Doma jedával čokolády, cukríky a kadejaké dobroty a nik mu to nezakazoval. Večer prišla mama a priniesla plnú tašku ovocia a čokoládu. Daniel všetko rýchlo schoval do skrinky. Sestričku oklamal, že mama priniesla len ovocie. Tá mu pripomenula lekárov zákaz a poprosila ho aby nejedol ani to ovocie. Keď odišla Daniel otvoril čokoládu a začal jesť. ,,Veď mi nič nie je a ani brucho ma už nebolí." pomyslel si. A tak si odložil aj na neskôr. Ráno ho síce bolelo brucho ale nevydržal a opäť si dal trochu čokolády. Okolo poludnia sa bolesti stupňovali. Nevydržal to a zavolal lekára. Ten nechápal prečo ho stále bolí brucho, keď už vyzeral, že sa má dobre. Daniel sa mu priznal: ,,Včera tu bola mama a priniesla mi čokoládu," vzdychol chlapec, ,,A ja som to nevydržal a jedol som ju," smutne podotkol. Čakal, že lekár ho vyhreší. Ale lekár sa naňho len pozrel a povedal: ,,Niekedy nám to, čo naoko vyzerá chutne a lákavo, môže uškodiť." A keby sa mu zhoršil stav, najviac by sa trápili jeho rodičia, a to Daniel nechcel. Daniel sľúbil, že už to neurobí. Do konca liečby sa naozaj správal ako vzorný a zodpovedný pacient. V deň keď ho lekár prepúšťal z nemocnice, pochválil ho za to, ako dobre si viedol.

Aj my v týchto dňoch prežívame štyridsaťdenný pôst, ktorý začal popolcovou stredou. A presne tak ako Daniel, sme pozvaní zriekať sa vecí, ktoré na prvý pohľad vyzerajú lákavo ale nemusia byť osožné pre našu dušu. Pán Ježiš trpel a bol ukrižovaný za naše hriechy- to si budeme pripomínať na konci pôstneho obdobia. On sa zriekol svojo života tu na zemi, aby sme sa raz mohli s Ním radovať v nebi. Preto sme pozvaní z lásky k nemu zrieknuť sa niečoho, čo máme radi. Skúsme sa dnes spolu s rodičmi a súrodencami zamyslieť sa nad tým, čoho by som sa ja chcel na krátky čas z lásky k Ježišovi vzdať. Napríklad nejesť čokoládu, zrieknuť sa počítača alebo hry a namiesto toho pomôcť mame, súrodencovi s úlohami, ísť na svätú omšu, pomodliť sa alebo čokoľvek iné. Môže vám k tomu pomôcť aj táto aktivita.

Pomôcky:

  • veľký biely papier,
  • farebné papiere,
  • nožnice,
  • lepidlo,
  • pastelky a fixky.

Z papiera si vystrihneme veľký kríž. Môžeme ho vyfarbiť pastelkami a fixkami. Z farebného papiera si vystrihneme malé kvietky rôznych farieb. Jedna farba bude predstavovať dobré skutky (žltá), druhá farba bude modlitba (oranžová), tretia farba bude svätá omša (červená). Plagát si môžeme zavesiť na stenu alebo na dvere a počas celého pôstu môžeme lepiť, to čo sa nám v ten deň podarí. Na konci pôstu budeme vidieť koľko toho sme schopní obetovať z lásky k Ježišovi.