Ak dovolíš, aby strach udával smer tvojho života, oberieš sa o budúcnosť. Kniha Rubínová žatva

Otázky a odpovede

Tu môžete „vyspovedať“ zaujímavých ľudí, alebo si o nich prečítať.

Otázky môžu klásť, len prihlásení použivatelia!

foto

sestra Hermana

s. Hermana, vlastným menom Jaroslava Matláková, pochádza z Liptova z dedinky Ludrová. Okolitá príroda a veľké duchovné dedičstvo kraja ju bližšie privádzali k duchovným hodnotám.
Po strednej škole vstúpila do Kongregácie Milosrdných sestier sv. Vincenta - Satmárok. Vyštudovala teológiu a neskôr Slovenský jazyk a literatúru. Pôsobila na rozličných miestach celého Slovenska - Vrícko, Turčianske Teplice, Partizánske, Stará Ľubovňa, Košice, Pavlovce nad Uhom. Pracovala ako učiteľka ale tiež aj ako kuchárka v charitnom dome. Bola pri tvorbe celoslovenských metodík k vyučovaniu náboženskej výchovy. Dnes publikuje ako blogerka, počuť ju môžete v slovenskom rozhlase s rannými zamysleniami a v Roku zasväteného života je koordinátorkou a hovorkyňou všetkých zasvätených na Slovensku. K jej koníčkom patria ručné práce ako háčkovanie či výroba pohľadníc. Rada číta knihy (hlavne rozprávkové).
Obľúbená veta: Kávy a modlitby nie je nikdy dosť. (naučil ma ju p. Jindřich, dominikán v Čechách)
http://www.postoy.sk/content/hovorkyna-reholnikov-smutny-clovek-nema-co-robit-v-klastore

Odpovede:

 • Čo je hlavným poslaním vašej kongregácie?

  Je to služba Cirkvi v tom prostredí, kde je to potrebné. Máme aj základnú školu, hospic, ale sestry pracujú aj mimo rehoľného prostredia – v školstve, v zdravotníctve.

 • Kedy a ako ste pocítili volanie od Boha? Koľko ste mali rokov keď ste vstúpili do kláštora? Koľko rokov ste sestrička?

  Do rehole som vstupovala v 18 rokoch, takže tento rok oslávim 21. výročie vstupu. Boh volá rôzne – cez ľudí, cez udalosti, cez modlitbu. V mojom prípade to bolo cez udalosti.

 • Prečo a kedy ste sa rozhodli že vstúpite do Kongregácie Milosrdných sestier sv. Vincenta - Satmárok ? Ako dlho ste sa rozhodovali a čo Vás viedlo? Čo vám k tomu pomohlo, napr. stretnutie s niekým?

  Poznala som viacero spoločenstiev. Ale len pri Satmárkach sa mi rozbúchalo srdce. To je tak, že nikdy nevysvetlíte, prečo si dievča zobralo práve toho chlapca. Jednoducho, je to vec srdca.

 • Mali ste niekedy túžbu založiť si rodinu alebo vás to vždy ťahalo do kláštora?

  Vždy som snívala o veľkej rodine – manžel, štyri deti, mala som pre ne už vybraté aj mená :-D Boh bol ten, kto povedal – veni, vidi, vici a zmenil moje plány.

 • Čo hovorili na to, že ste sa zasvätili Pánovi vaši blízky, či známi?

  Rodičia zostali smutní, lebo doma ostávali už len oni dvaja, ale nebránili mi. Ťažšie to niesli súrodenci.

 • Je pre vás táto práca výnimočná? Čo vám dáva?

  Ktorá práca? Pre mňa je dôležité, že to čo robím, musím robiť naplno. Keď učím, tak so zanietením. Teraz sa venujem médiám – a snažím sa to robiť najlepšie ako viem.

 • Zaujímalo by ma, čo bolo pre Vás takým "najtvrdším orieškom", keď ste vstúpili do rehole? Niečo, s čím ste museli bojovať, čo nebolo presne podľa Vašich očakávaní... Ak niečo také bolo, ako sa Vám to podarilo prekonať? Vďaka za odpoveď.

  Priznám sa, že som nemala očakávania. Skôr som čakala, že mi niekto viac pomôže v modlitbe. Rehoľný život stále vnímam ako prostriedok na ceste do neba a nie ako cieľ môjho života. Preto možno niektoré veci zvládam lepšie. (napr. ustavičné sťahovanie)

 • Aké ste mali detstvo a páči sa vám v reholi?

  Mala som úžasné detstvo. Také by som dopriala každému dieťaťu. A v reholi som už 21 rokov. Keby sa mi nepáčilo, asi by som tam už nebola.

 • Ako sa zmenil Váš režim, odkedy ste koordinátorkou a hovorkyňou zasvätených? Čo sa zmenilo?

  Zmenil sa mi denný program. viac času venujem stretnutiam s novinármi, šéfmi médií. Musím si dávať väčší pozor, aby som si ustrážila čas na modlitbu a spánok.

 • Kedy a ako často máte čas na ručné práce a čítanie knihy? Aká je vaša obľúbená kniha?

  Mám zásadu, že denne musím čítať aspoň hodinu. Nech sa deje čokoľvek. Priznám sa, že nemám obľúbenú knihu. Raz ročne prečítam celé Sväté Písmo, ale čítam aj odbornú literatúru alebo dobré príbehy. Akurát pozerám na svoj stôl. Je tam kniha Od Mária Puzza Kmotor. (to ste asi nečakali :-D)

 • Ktorý svätec je vašim vzorom?

  sv. Vincent de Paul je moja superstar :-D

 • Čo pre Vás znamená pôst?

  Začiatok. Uvedomenie si, že stále mám čas na úprimné stretnutie s Ježišom. A záleží na mne aký prostriedok si na to vyberiem. Nemá rada pôsty, kedy sa ľudia postia a po Veľkej Noci všetko zabudnú. 40 dní pôstu ma musí zmeniť.

 • Sestra Hermana, ako významne zmenili nové komunikačné médiá typu internet Váš rehoľný život? A ešte jedna viac-menej vážna otázka: Byť závislý na modlitbe je určite fajn, ale čo tá závislosť na káve?

  Pri práci, ktorú momentálne robím je internet mojím veľkým spolupracovníkom. Denne len pri mailoch, odpovediach, vybavovaní strávim minimálne 4-5 hodín. Keby som to mal riešiť bez internetu, tak to zaberie pár mesiacov. Tá veta je metafora. Osobne nemám problém s kávou. Sú dni, kedy si na ňu ani nespomeniem a sú dni, keď počas pracovných stretnutí vypijem aj štyri. Ale neovplyvňuje ma to. Nemám problém vypiť kávu večer o 21:00 a 20 minút za tým už spím.

 • Aké máte spomienky na Vrícko? Pozdravujem Vás z Kláštora pod Znievom.

  Na Vrícku som strávila 3 roky. Je to krásne dedina. Skôr si myslím, že táto dedina ešte stále nevyužíva potenciál, ktoré takéto kúty ticha v dnešnej dobe majú.

 • Ako vnímate dnešných mladých ľudí, prečo aj z veriacich praktizujúcich rodín radšej sa vyhýbajú povolaniu či už v zasvätení alebo v manželstve?

  Určite príčin je viac. Ale jedna z príčin je aj to, že mladý človek má všetko a ťažko sa dostáva do pozície, že sa má niečoho zrieknuť – či už pre zasvätený život alebo pre manželstvo.

 • Pochválený buď Ježiš Kristus. Milá sestrička. Mám veľký problém so svojou dcérou. Má 36 rokov je slobodná, ale má známosť s rozvedeným mužom o 12 rokov starším, otcom dvoch chlapcov. Veľmi by sa chcela vydať, ale pritom aj veľa fajčí, pije, každý deň je to 1 fľaša vína, pretože je nezamestnaná, nemá príjem, chodí do obchodu mi nakúpiť, pritom ma vždy oklame, že si nič nekúpila. Ja čakám na operáciu kolena, veľmi sa mi zle chodí, ona to takto využíva. Pritom bola dvakrát na liečení vo Veľkom Záluží, lebo je chorá na schizofréniu, veľmi by ste mi pomohli radou, ako ďalej. Ďakujem.

  Určite by bolo dobré vyhľadať odborníkov. Ľudí, ktorí by pomohli po praktickej stránke. Z vašej strany to určite vyžaduje modlitbu. Viac poprosím cez súkromný mail. (je v redakcii tohto portálu)

 • Ako by podľa Vás mal dobrý kresťan prežívať modlitbu krížovej cesty - v tichu, alebo by sa mal aktívne zapojiť čítaním niektorého zastavenia v spoločenstve veriacich. Ďakujem.

  Modlitba krížovej cesty je rozjímavá modlitba. Preto je potrebné je prežiť tak, ako ste na to vnútorne disponovaný. Raz v službe pre spoločenstvo – dobrým čítaním, inokedy v tichu svojej izby – v službe pre svoju dušu.

 • Požehnaný večer prajem, volám sa Kamila a obraciam sa na vás s prosbou o radu, čo urobiť... S manželom máme tri deti, najmenší Matúško bude mať v apríli tri roky, takže mi bude končiť materská dovolenka. Začala som chodiť na kurz prípravy na profesionálne rodičovstvo, s myšlienkou, že by sme si mohli zobrať domov 1 až dve deti z detského domova, manžel má však pochybnosti, bola by som zamestnancom detského domova. Vlastne bábätko už asi neplánujeme, lebo mame hypotéku na dom. Veľmi vás prosím o modlitbu či pripadne radu čo by bolo Bohu milé, ako by sme mali ako rodina fungovať a ktorým smerom sa poberali. Neviem čo od nás Boh žiada, snáď by ste mi mohli tlmočiť Jeho predstavu, akým smerom chce aby sme kráčali. Ja neviem nájsť odpoveď. Ďakujem.

  Urobte tak, aby ste boli šťastná – vy aj váš manžel. Pán Boh požehná také rozhodnutie.

 • Čo by som mala robiť ak modlitby nikdy nie je dosť? :)

  sv. Pavol hovorí, aby sme sa modlili neustále. Skúste si kúpiť knihu Putovanie ruského pútnika. (vydalo ju ako audio knihu aj rádio Lumen)

 • Pokoj a dobro! Sme miestne bratstvo tretieho radu sv. Františka v Levoči. Akých akcii v roku zasväteného života by sme sa mohli a mali zúčastniť ? Ďakujem.

  Sprevádzajte nás, Zasvätených, modlitbou. Tú nájdete na stránke www.zasvatenyzivot.sk. A určite bude pekné, ak prídete 25.4. 2015 do Prešova na spomienkovú slávnosť. Bližšie informácie o všetkých podujatiach sa dozviete z našej web stránky. Môžete mi napísať na rzz@kvpzr.sk a modlitbu vám pošlem.

Archív