Držme sa jednoduchých modlitieb, ale konajme ich vytrvalo. Don Bosco

Otázky a odpovede

Tu môžete „vyspovedať“ zaujímavých ľudí, alebo si o nich prečítať.

Otázky môžu klásť, len prihlásení použivatelia!

foto

Mudr. Ivan Wallenfels - kresťanský gynekológ

Od 1. októbra 2011 pôsobí v gynekologickej ambulancii Gianna v Žiline na Solinkách, ktorú založili Žilinská diecéza a Fórum života. Poskytuje zdravotnú starostlivosť a poradenské služby v oblasti gynekológie, pôrodníctva a reprodukčného zdravia, pričom rešpektuje dôstojnosť ľudského života od počatia. Predtým pracoval vo Fakultnej nemocnici v Trenčíne

Odpovede:

 • Odmalička ste chceli byť lekárom? Prečo ste si vybrali práve toto zameranie - gynekológia, pôrodníctvo... nie napríklad byť všeobecným alebo iným lekárom?

  Začal som študovať fyziku na Matematicko-fyzikálnej fakulte. Pochopil som však, že by som nebol dobrým fyzikom, a trochu i po vzore svojej mamy som zatúžil stať sa dobrým lekárom – po troch rokoch štúdia fyziky som prešiel na medicínu. Po skončení štúdia som začal krátko na detskom oddelení, potom som strávil päť rokov na chirurgii, až túžba viac porozumieť tehotenstvu, možnosť povzbudiť ženu v tomto krásnom i ťažkom období a byť blízko zázraku počatia a vývoja dieťaťa v lone svojej matky postupne dozrela do rozhodnutia stať sa gynekológom a pôrodníkom. Človek by mal stále hľadať svoje miesto v živote a vo svete, a nemal by sa báť znovu začať, keď sa necíti byť tam, kam patrí.

 • Vyskytli sa vo Vašom živote chvíle, keď sa Vám zdá, že sa Boh od Vás odvracia a že strácate v neho dôveru?

  Ako asi každý človek prežívam aj ja niekedy chvíle trápenia, keď nedokážem prežívať naplno prítomnosť Boha a cítim sa mu vzdialený. Uvedomujem si však, že vtedy nie Boh sa odvracia odo mňa, ale ja som odvrátený od neho a neviem mu dôverovať. Našťastie to väčšinou netrvá dlho.

 • Je ťažké spojiť úlohu manžela a otca s úlohou svedomitého lekára? Viete si predstaviť, že by sa dal rovnako dobre zvládnuť aj prípad, ak by bola dobrá lekárka zároveň matka viacčlennej rodiny a nezanedbávala by úlohu manželky a matky?

  Áno, nie je to ľahké, mnohí lekári sa o to s menším či väčším úspechom snažíme. Lekárky to majú ešte ťažšie. Mám troch bratov, a našu mamu pokladám za jednu z takých lekárok – matiek. Ďalšou je moja manželka, ktorá so štyrmi deťmi rok pracovala na doliečovacom oddelení, kým neotehotnela s naším piatym dieťaťom. My muži to máme predsa len ľahšie, keď nám manželka vytvorí doma zázemie.

 • Ako prežívate veľkonočné obdobie a samotný pôst, je u Vás toto obdobie skôr smutné alebo veselé (z dôvodov že si pripomíname to, že sa nám otvorili brány nebeské), chodíte pravidelne v pôstnom období na krížové cesty a dávate si pôstne predsavzatia?

  Snažíme sa toto obdobie viac prežívať s deťmi v rodinnej modlitbe, aj krížovú cestu sa modlíme skôr doma. Každý rok ideme na spoločnú krížovú cestu mestom na Kvetnú nedeľu (bývam v Považskej Bystrici, kde to je dlhoročná tradícia) a na Veľký piatok. Užívame si duchovne Veľkonočné trojdnie, zvlášť staršie deti sa tešia z jednotlivých obradov a zvykov včítane posviacky jedál či návšteve cintorína po Veľkonočnej vigílii, ale nemyslím, že by sme boli smutnejší, než inokedy. Počas pôstneho obdobia som sa snažil zlepšiť v tom, z čoho sa pravidelne spovedám - šoférovať bezpečnejšie a prichádzať včas tam, kde ma čakajú, napríklad i na svätú omšu, kde ma čaká samotný Pán...

 • Prečo ste prišli práve do Žiliny oslovil Vás niekto, aby ste si založili ambulanciu v Žiline? Ako si spomínate na roky strávené v Trenčianskej nemocnici, mohli ste slobodne vyznávať a ordinovať podľa kresťanského svedomia?

  Ohľadom ambulancie v Žiline mi zavolala zdravotná sestra Veronika presne na Popolcovú stredu pred rokom, že hľadá veriaceho gynekológa na plný ambulantný úväzok. Toto dielo založil a pripravil Pán spolu s pánom farárom zo Soliniek a niekoľkými veriacimi ženami zo Žiliny, ja som mu už len spolu s týmito a ďalšími ľuďmi dával formu a upresňoval obsah – na tom však už budeme pracovať stále. Nebolo to pre mňa jednoduché rozhodnutie, pretože v Trenčíne na gynekologicko-pôrodníckej klinike sa mi zvlášť v poslednom čase pracovalo veľmi dobre a nemal som vážny dôvod odchádzať – aj preto, že tam naozaj boli rešpektované moje katolícke výhrady svedomia.

 • Akým spôsobom sa dá u Vás objednať vyšetrenie a je ambulancia prístupná aj pre ženy, ktoré nebývajú v ZA? Odporúčali by ste, alebo teda si myslíte, že by bolo žene užitočné cestovať z diaľky (napr. z Trnavy) k Vám do ambulancie, alebo z hľadiska toho zdravotného je lepšie mať lekára bližšie k domovu?

  Stačí zavolať na telefónne číslo 0911811378. Sme otvorení všetkým ženám, na ambulancii sú prihlásené i pacientky z veľkej diaľky – z Bratislavy či z Levoče, dnes bol na vyšetrení pár až zo Sniny. Žene, ktorá je z gynekologického hľadiska relatívne zdravá, stačí gynekológa navštíviť raz ročne v rámci preventívneho vyšetrenia – sú ženy, ktoré sa rozhodnú za ním cestovať aj ďaleko, zvlášť ak nenašli porozumenie u gynekológa v mieste svojho bydliska, alebo chcú skonzultovať svoj stav. Pre tehotné ženy, ktoré by mali gynekológa navštevovať častejšie, by to bolo príliš náročné. Takže, príďte a uvidíte.

 • Boli ste aj spoluzakladateľom gynekologickej ambulancie Giana a čo vás nasmerovalo do tejto ambulancie, prípadne kto vás oslovil na túto prácu v ambulancii Giana? Je rozdiel pracovať v gynekologickej ambulancii, ktorú zriadila cirkev a v štátnej?

  Časť tejto otázky som už zodpovedal. Nepracoval som v inej ambulancii, len na veľkom oddelení nemocnice, ktoré má iné špecifiká, takže sa mi ťažko porovnáva. Gianna je zriadená Žilinskou diecézou a Fórom života ako nezisková organizácia, kontrolovaná sedemčlennou správnou radou, ja som jej zamestnanec. Jej snahou je starať sa v gynekologickom a pôrodníckom zmysle o všetky ženy, a v prípade tehotných žien i o ich počaté deti, v maximálnej úcte a rešpekte k nim a v súlade s hodnotami, ktoré učí katolícka cirkev. Pravidlá sú dané, ja aj moja sestrička sa s nimi stotožňujeme a snažíme sa ich napĺňať, a keďže medzi ľuďmi v správnej rade i zamestnancami je priateľský, na dôvere založený vzťah, pracuje sa nám veľmi dobre.

 • Za Vaším menom je kresťanský gynekológ. zaujímalo by ma, čo všetko Vaše povolanie obnáša. Čo to vlastne znamená byť kresťanským gynekológom? Čo Vás na Vašej práci najviac povzbudzuje? A čo Vás najviac zarmucuje? Páči sa Vám táto práca, baví Vás? Je to ťažká práca? Aký bol Váš najťažší prípad?

  Som gynekológ, ktorý rešpektuje učenie katolíckej cirkvi v oblasti gynekológie a pôrodníctva. Týka sa to najmä úcty ku každému dieťaťu od jeho počatia, názoru na antikoncepciu, sterilizáciu, umelé oplodnenie. Snažím sa o pozitívny prístup, pri všetkej citlivosti a úcte k ženám hľadám riešenia ich problémov v súlade s ich aj svojím svedomím. Táto práca ma veľmi baví, nemenil by som. Povzbudzuje ma každá radosť ženy – u tehotnej úspešný pôrod, u sterilnej otehotnenie. Zarmucuje to, keď si žena myslí, že nevyhnutne potrebuje antikoncepciu alebo musí ísť na potrat. Takmer každý deň či aspoň týždeň sa vyskytne zložitejšia situácia - najťažšie sa mi zdá to, čo práve so ženou riešime a ešte nevieme, ako to dopadne.

 • Ako sa Vám darí bojovať proti interupcii? Čo si myslíte o interupcii? Čo odpoviete žene, keď príde a povie, že chce potrat? Odhovorili ste už niekoho od potratu? Aký máte názor na interupciu, ak žena bola predtým znásilnená? Dokážu si neveriaci ľudia dať ešte poradiť, ak sú rozhodnutí o prerušení tehotenstva? Spomeniete si na Deň nenarodeného dieťaťa 25.3.

  Modlím sa za ženu, o ktorej viem, že rozmýšľa o interrupcii, a ak mám príležitosť, skúšam jej vysvetliť, ako veľmi ubližuje sebe i svojmu dieťaťu. Pamätám, ako na začiatku môjho gynekologického pôsobenia prišla na umelý potrat moja neveriaca známa, ktorá nečakala, že ma stretne, a vzdala sa v tej chvíli potratu asi najmä preto, že sa predo mnou hanbila. Ešte nejakú dobu s tou myšlienkou spolu s manželom bojovali, ale dobre to dopadlo a ich dcérka má teraz deväť rokov – veľmi sa z nich teším. Bol to pre mňa príklad, že na tomto poli sú možné prekvapivé zmeny rozhodnutia i zázraky. Za viac než desať rokov si nepamätám, že by žiadala o umelý potrat znásilnená žena – netvrdím, že také nie sú, ale hnevá ma, ak tým chce niekto obhajovať všeobecné „právo na potrat“. Dieťa znásilnenej ženy je rovnako nevinné ako ona, prečo k tej nespravodlivosti, ktorá sa jej stala, pridávať ďalšiu? Na konci marca nosím bielu stužku.

 • Prosím Vás poradili by ste mi, aké \"zázračné\" slová by mala zdravotná sestra adresovať matke, ktorá čaká pred ambulanciou, aby si vybavila predoperačné anestéziologické vyšetrenie pred plánovaným UPT. Samozrejme sestra má na to len minútu a vôbec nepozná zázemie, ani dôvod matky prečo sa rozhoduje pre UPT.

  Minúta je žalostne málo, to sa stihnete za ňu ledva pomodliť. Ale možno v modlitbe nájdete práve tie slová, ktoré jej pomôžu dobre sa rozhodnúť. Do našej ambulancie prišla minulý týždeň mladá žena, ktorá mi oznámila, že ak je tehotná, chce ísť na potrat. Pritom vedela, že sme katolícka ambulancia – verím, že prišla preto, aby počula, že nemá na ten potrat ísť. Tehotenstvo sme potvrdili, rozprávali sme sa nejakú trištvrte hodinu, dúfam, že Pán mi dal pre ňu tie správne slová, všetko ostalo otvorené a ja sa teraz modlím za jej správne rozhodnutie. Vy, ktorí čítate tieto riadky, sa k mojim modlitbám môžete pridať.

 • Aký máte názor na umelé oplodnenie veriacich manželov? Čo s oplodnenými embryami, ktoré ostávajú v laboratóriách? Čo by ste poradili manželským párom, ktorí nie sú veriaci a chcú ísť na umelé oplodnenie, aké sú pre nich adekvátne argumenty, prečo nie?

  Pár, ktorý túži po bábätku a nemôže otehotnieť, sa veľmi trápi. Túžba ženy po biologickom materstve ju môže priviesť až do IVF centra. Je dôležité, aby si každý človek už na začiatku svojich snažení a túžob stanovil hranice, pretože ak ich nemá, ľahko urobí niečo, čo je v rozpore s úctou voči ľudskému životu. A umelé oplodnenie v tomto rozpore jednoznačne je – do toho najintímnejšieho, čo muž a žena môžu vo svojej láske prežívať, zasahujú necitlivo ďalší ľudia a úžasný zázrak vzniku ľudského života degradujú na technický postup... Ľudská bytosť, naše vlastné deti, sa stávajú vecami, s ktorými manipulujeme tak, ako sa nám hodí. Uvedomujem si, že dnešnému človeku, veriacemu či neveriacemu, takéto argumenty často nestačia, ale samého ma posilňujú mnohé páry, ktoré mi hneď pri prvej návšteve v ambulancii povedia, že na umelé oplodnenie nepôjdu.

 • Vysvetlite, prosím, oblasť reprodukčného zdravia?

  Toto slovné spojenie osobne nepoužívam, lebo patrí do arzenálu ľudí, ktorí obhajujú antikoncepciu, umelé potraty, reguláciu plodnosti, masturbáciu, pornografiu... Telesne a duchovne zdravý človek je ten, ktorý je plodný, a ktorý nezabíja vlastné deti – tí, ktorí sa oháňajú „reprodukčným zdravím“, obhajujú veci, ktoré sú v rozpore so skutočným zdravím.

 • Bude sa dať robiť aj na Slovensku asistovaná reprodukcia spôsobom, ktorý katolícka Cirkev povoľuje?

  Pýtate sa asi na možnosť vnútromaternicovej inseminácie, ktorá nadväzuje na manželský pohlavný akt a katolícke učenie ju považuje len za pomoc pri prirodzenom počatí, nie za jeho náhradu, čo by už nemohlo byť akceptované. Nemusíme hovoriť o budúcnosti, na Slovensku sú lekári, ktorí sú ochotní akceptovať požiadavky páru v tomto zmysle, aj keď ich asi nie je veľa.

 • Prosím Vás o informáciu ohľadom liečenia akné, vyrážok na koži antikoncepčnými prostriedkami. Nezanechajú takéto lieky vedľajšie účinky? Aká je prijateľnejšia liečba?

  Uvedomujem si, aký vážny problém pre mladú ženu je akné nezaberajúce na bežnú dermatologickú liečbu. Je to multidisciplinárny problém nielen pre kožného lekára či gynekológa, ale aj psychológa. Snažím sa postihnutým ženám vysvetliť, že antikoncepčné preparáty síce môžu pomôcť pleti, ale negatívne účinky ich užívania výrazne presahujú pozitíva. So znepokojením som však zistil, že sú tu ďalšie hrozby, možno oveľa horšie – kožní lekári čoraz častejšie odporúčajú na liečbu akné silné teratogény (látky s vysokou pravdepodobnosťou poškodenia počatého dieťaťa), najznámejším z nich je asi Roaccutane. Tento liek krásne „čistí“ kožu, okrem teratogenicity však môže spôsobiť i ťažké depresívne stavy so sklonom k sebevražde... Stojí krásna pleť za takéto riziko?

 • Nemáte ambíciu pomôcť mladým ľuďom založením infocentier, kde by mladí dostali vyčerpávajúce odpovede na manželské spolužitie v duchu kresťanskej náuky? Pri spovediach často tápu, nedostávajú jednoznačné odpovede, iní sa tejto téme vyhýbajú alebo zbytočne zneisťujú. Týka sa to pritom i starších i starých.

  Ambulancia Gianna funguje tak trochu ako takéto centrum – vysvetľujem ženám, ak treba, čo znamená katolícky postoj k intimite a plodnosti. Okrem toho na predmanželských náukách pred cirkevným sobášom prednášam tému o manželskej intimite a zodpovednom rodičovstve. Funguje to i naopak, mnohé ženy ma v ambulancii spolu so svojimi snúbencami či manželmi obohacujú svedectvom čistoty v predmanželskom i manželskom živote a ja sa snažím toto ich svedectvo na týchto náukách, prednáškach v školách i pri iných príležitostiach podávať ďalej.

 • Môže odber plodovej vody v tehotenstve poškodiť dieťatko alebo ohroziť budúcu mamičku?

  Áno, môže. Podľa štatistík asi jedno percento takýchto zákrokov skončí potratom zdravého dieťaťa v dôsledku odtoku plodovej vody či zanesenia infekcie. Predstavte si, že do toho najbezpečnejšieho miesta, aké si viete predstaviť, v lone vlastnej mamy, vnikne ostrá ihla, pred ktorou musíte uhýbať, aby vás neporanila, a odoberá vám časť vášho životného prostredia...

 • Som matkou štyroch detí, diagnostikovanú svalovú dystrofiu. Mám obavy z prípadného ďalšieho tehotenstva. Viem, že z morálneho hľadiska je najvhodnejšia Bilingsova metóda. No napriek tomu mám obavy ju v plnej miere využívať, ako aj manžel. Aké stanovisko by ste k tomu zaujali z morálneho hľadiska?

  Každý z nás má z niečoho strach, ktorý niekedy nevieme prekonať, chápem vás. Ak máme dostatočnú motiváciu napriek obavám žiť v čistote, tak urobíme všetko pre to, aby sme svoje obavy prekonali. Billingsova metóda v prípade, že sa ju naučíte od ženy, ktorá ju ovláda, je minimálne taká účinná, ako hormonálna antikoncepcia alebo kondóm. Ak máte pochybnosti o tom, či ju správne ovládate, sestrička na ambulancii Gianna ich s vami môže prebrať...

 • Ako žiť plnohodnotný manželský život a neporušiť Božie prikázania? Mám sa cítiť vinná, keď použijeme s manželom prezervatív, alebo keď ho nepoužijeme a som do najbližšej menštruácie nervózna a podráždená, či ju dostanem a mojím správaním trpí celá rodina??

  Poznám mnoho párov, ktoré žijú vo svojom manželstve plnohodnotný život a pokiaľ viem, neporušujú vedome Božie prikázania, svoje manželstvo k nim tiež radím. Takže sa to dá, dôležitá je, ako som už spomínal, motivácia. Tá vás môže doviesť k tomu, že vyhľadáte lektorku alebo lektorov niektorej z dvoch spoľahlivých prirodzených metód plánovania rodičovstva, ktorí vás naučia každý deň spoľahlivo rozlíšiť, či ste plodná, alebo neplodná. A to vás oslobodí od nervozity a podráždenosti.

 • Prečo kresťania považujú sex pred svadbou, používanie ochrany, branie antikoncepcie za hriech. Ja som tiež katolíčka, ale ja to za hriech a za niečo zlé nepovažujem.

  Možno preto, že sú to veci, ktoré sa zdajú v danej chvíli príjemné, ale z dlhodobého hľadiska ničia lásku medzi mužom a ženou. To som nevymyslel ja, to povedala Matka Tereza, ja sa s ňou len stotožňujem. Vysvetliť ale, prečo je to tak, je na pár riadkoch nemožné.

 • Ako pomáhate manželským párom, ktorí trpia tzv. idiopatickou neplodnosťou (neplodnosť bez zjavnej príčiny)?

  Snažím sa u každého páru zistiť všetkými dostupnými vyšetreniami, prečo nemôžu otehotnieť. Veľkou neznámou je imunita, stále sa o nej vie veľmi málo a je veľmi pravdepodobné, že tam bude príčina toho, čomu sa niekedy hovorí idiopatická neplodnosť. V spolupráci s imunológom sa snažíme aj v týchto situáciách nájsť nádej pre neplodné páry.

 • Bilingsova metóda - riadenie sa ňou v klimaktériu - môžte mi priblížiť, čo je dôležité v tomto čase zmien? Zatiaľ mám menštruáciu pravidelne, no obávam sa, trochu...až to príde.

  V klimaktériu platia v Billingsovej metóde tie isté pravidlá, ako inokedy. Ak ich ovládate a viete si vyhodnotiť hlienový príznak, nemusíte sa tohto obdobia báť. Ak máte pochybnosti, môžete ich konzultovať so sestričkou na ambulancii Gianna.

 • Kedy odporúčate ísť na prehliadku u gynekológa, ak dievča nemá žiadne problémy a nežije sexuálne? Odporúčate preventívne očkovanie dievčat proti rakovine krčka maternice?

  Ak príde ku mne 18-ročné dievča, ktoré chce vedieť, či je v poriadku, vysvetlím jej, že kompletné vyšetrenie by spočívalo v ultrazvukovom vyšetrení cez brucho, vyšetrení cez konečník a prehliadke prsníkov. Sú to citlivé vyšetrenia, pričom však najdôležitejšie z nich je to najmenej nepríjemné - ultrazvukové vyšetrenie, z ktorého viem posúdiť maternicu a vaječníky, ostatné kľudne môže odmietnuť. Ak nemá žiadne problémy a nepotrebuje takéto uistenie, môže samozrejme ešte pár rokov počkať, lebo riziká nepriaznivého vývoja zdravotného stavu sú v takom prípade naozaj minimálne. Ak mladá žena plánuje žiť v monogamnom zväzku a pravidelne chodiť na preventívne vyšetrenia, tak to je najlepšia preventíva voči rakovine krčka maternice, pretože je minimalizované riziko infekcie vírusom HPV a ak by k nej aj došlo, včas sa na ňu príde. Každé očkovanie má pozitíva i negatíva, takže som pri jeho odporúčaní opatrný – svoje dcéry neplánujem dať očkovať.

 • Záver:

  Ďakujem za úprimné otázky i priania. Verím, že k položeným otázkam viedla každého túžba po čistote a hľadaní pravdy – teším sa z toho a pri odpovediach na podobné otázky tú pravdu i sám hľadám. Vám všetkým, ktorí túžite po čistote a láske, prajem, aby vás naplnilo Svetlo, prichádzajúce počas Veľkonočnej vigílie do našich sŕdc. S úctou Ivan Wallenfels

Archív