Neboj sa, ja som tvoj štít. Gn 14, 1

Otázky a odpovede

Staršie odpovede:

Emil a Anna KondelovciRastislav KolmanZuzana ŽídekováZuzana DobešováEva PetrovičováJozef HarvánekĽudovít GabrišJana PajanováJulo SlovákPeter ČerveňJanka VindišováMatúš Reinersestra FaustínaFelix Maria OFMPeter Naňosestra Damiánasestra HermanaSr. M. Petronela Kronová, SDR Pavol DankoRoman Seko, ThLic.Tím 40dni.skMarián ČaučíkJuraj KrálikRichard VašečkaJán Buc - riaditeľ TV LuxAndrej Darmo, Th.D.Mudr. Ivan Wallenfels - kresťanský gynekológdoc. JUDr. Radoslav Procházka, PhD., J.S.D., mprof.Don Štefan Turanský SDBpáter Robert Balek SVDLadislav Záborský - akademický maliarThLic. Ján ViglašRNDr. Ing. Marcela DobešováPeter Kučák (kňaz)páter Miroslav (kapucín)Peter - Samuel Lovas (dominikán)Mgr. Ján Hudec - farár vo farnosti Žilina-Solinky

Julo Slovák

foto
Vymetal partie, sprejoval vlaky a dostal gitaru, na ktorej paradoxne nevedel hrať. Dnes stojí na pódiu a na čele projektu Godzone ako človek, ktorého si Boh premenil spôsobom, ktorý nie je štandardný. Líder, manžel a už aj otec.
 1. Ako ste vymetali partie? Čo Vám pomohlo upokojiť sa?

  Myslím, že som mal tak trochu šťastie v nešťastí. Napriek tomu, že som chodil do partie, kde sa predávali drogy, riešili peniaze a ďalšie vec,i a dokonca som aj ja sám predával všetko možné, nikdy som drogy nevyskúšal. Dokonca som ani nepil. Moja výchova doma ma od tejto možnosti nejako uchránila a nemal som potrebu, radšej som riešil „bussiness”. Upokojil som sa asi až pri svojom obrátení, keď som s týmito vecami aj partiami úplne sekol.

 2. Čítam, že keď ste dostali gitaru, nevedeli ste na nej hrať :). Ako ste objavili svoj dar od Boha? Učili ste sa sám? Čo Vás viedlo k tomu, aby ste tento objavený dar použili práve tak, ako ho používate?

  Nie, naozaj som nevedel. Raz však prišlo za mnou jedno dievča a dala mi peniaze na moju prvú gitaru. A potom nasledovali chvíle, kedy som sa učil sám a vôbec mi to nešlo. Ale verím, že to bol dôležitý čas, kedy som na sebe trochu makal. A potom neskôr prišiel za mnou raz jeden človek na nejakej kresťanskej akcii, že som jediný, kto tu má gitaru a budem večer viesť chvály… no vtedy som vedel len 2 akordy, a tak som hral dve piesne s týmito akordami, no na konci boli ľudia dotknutí tým, čo Otec robil... myslím, že vtedy som tak pochopil, že do tejto oblasti ma Otec volá – do života chvály a uctievania. Neskôr prišla kapela ESPÉ a celá dobrodružná cesta s ňou.

 3. Kedy nastala Vaša zmena a čo ju spôsobilo? Z akej rodiny pochádzate, kedy ste sa dostali k viere?

  Ja som bol k viere vedený od malička. Aj keď som sa dostal do partie, stále som v nedeľu miništroval a dokonca som chodil niekedy do kostola každý deň (lebo bola miništrantská súťaž:) ). No nemal som skúsenosť s Bohom a viera bola pre mňa iba náboženstvom bez akéhokoľvek osobného vzťahu s Ježišom. Obrátil som sa, keď som mal 14 rokov a veľmi veľa vecí sa vtedy zmenilo. No tou najpodstatnejšou bolo, že som sa osobne spoznal s Bohom vo vzťahu s Ním, vtedy sa tento vzťah začal…

 4. Chceli ste sa stať kňazom? Ak áno, prečo? Ak nie, prečo?

  Asi ako každý chlapec,ktorý celý život miništroval, aj ja som nad tým uvažoval, ale nikdy to nebol môj zámer.. nejako môj život vždy smeroval ku rodine. Dnes mám krásnu a šťastnú rodinu.

 5. Ako sa volá vaša manželka? Koľko máte deti? Syna/dcéru?

  Moja manželka sa volá Ivka a spolu máme nádherného syna Matthiasa :)

 6. Ako by ste najvýstižnejšie predstavili projekt Godzone?

  Je to projekt novej evanjelizácie, ktorý má za úlohu zbudovať, zjednocovať a vychovávať generáciu, ktorej ide o Božie kráľovstvo, a tak prinášať cez ňu prebudenie do každej oblasti života. Verím v tento projekt ako v určité pohnutie tejto generácie, ktorá sa rozhodla rozširovať územie Božieho kráľovstva a Jeho vlády na Slovensku.

 7. Často sa stretávate s mladými. Čo Vás s nimi najviac spája?

  To je pravda a myslím, že vidím v nich veľký potenciál. Vidím v nich hlbokú chuť žiť a zároveň nájsť samých seba. A tým som prešiel aj ja, a preto je pre mňa dôležité hľadať v nich to zlato, ktoré Boh do nich skryl a vyťahovať ho na povrch. Verím v potenciál, ktorý sa skrýva v každom človeku a túžim vidieť, ako táto generacia žije to, prečo bola stvorená.

 8. Stretli ste sa s mladými, ktorí boli povzbudením aj pre Vás? V čom?

  Vlastne sa s nimi stretávam každý deň. Či už u nás v kancelárii , v spoločenstve na rôznych akciách či výjazdoch a musím povedať, že všetci sú pre mňa povzbudením. Lebo mnohí z nich žijú neskutočné príbehy, ktoré sú pre mňa inšpiráciou a povzbudením zároveň. Niekedy ma dojíma súdržnosť, ktorú medzi sebou máme a takisto nasadenie , s ktorým mladí ľudia idú do vecí.

 9. Ako ste zažili konkrétne Božiu pomoc, keď ste ju najviac potrebovali?

  Tých príbehov je obrovské množstvo, dalo by sa snáď povedať len toľko, že každá oblasť môjho života je vložená do rúk Božej starostlivosti a patrí mu. Či je to v oblasti živobytia a financií, alebo v oblasti vzťahov, rodiny, spoločenstva, ale aj v oblasti toho, o čom snívame - Boh neustále sprevádza moje kroky a je to nádherné dobrodružstvo. Keď chýbajú financie, Boh pošle niekoho, kto nám ich dá. Keď hľadám riešenia vecí, ktorým nerozumiem, zrazu Boh pošle človeka, ktorý je na ne odborník a pod.

 10. Julo Slovák je vaše skutočné alebo umelecké meno?

  Haha. Je to moje skutočné. Volám sa Július Slovák.

 11. Čo pre Vás znamená hudba? Pre veľa spevákov a hudobníkov to znamená len získať slávu...

  Hudba je pre mňa neobmedzený nástroj, ktorým vyjadrujem svoju chválu k Bohu , ale zároveň aj veľký zdroj inšpirácie. Pre nás s kapelou je dôležité hlavne to, aby to, čo je vidieť na pódiu, sme naozaj žili aj v každodennom živote.

 12. Kto je pre Vás vzorom? Máte nejakého obľúbeného svätca ?

  Mám ich niekoľko. Mojím vzorom je napríklad aj môj duchovný otec Janko Buc, moja manželka, ale aj mnohí ďalší, ktorí ovplyvnili môj život. Čo sa týka svätcov, tak mám veľmi rád apoštola Petra či Matku Terezu!

 13. Indiskrétne: Kto dostal Váš hlas vo voľbách?

  V týchto parlametných voľbách som volil hnutie Obyčajných ľudí a nezávislých osobností. Hlavne preto, že v tomto hnutí kandidovali štyria moji vzácni priatelia, ktorí sú obrátenými kresťanmi - Edo Heger, Rišo Vašečka, Jozef Lukáč a Marek Krajči.

 14. Aký je Váš obľúbený citát z Biblie?

  Mt 6, 33 “Hľadajte teda najprv Božie kráľovstvo a jeho spravodlivosť a toto všetko dostanete navyše.”

 15. Čo pre Vás znamená rok milosrdenstva, ktorý bol vyhlásený?

  Obrovský priestor pre ohlasovanie a žitie evanjelia v praxi. Je to pre mňa znova len potvrdenie od nášho Sv. Otca,že potrebujeme prekročiť hranice našich kostolov, budov a stretiek a vyjsť von a reálne meniť atmosféru a robiť skutky lásky a milosrdenstva.

 16. Čo Vám pomáha, keď máte zlý deň ?

  Myslím, že najviac mi vtedy pomáha to, že som sám alebo trávim čas s rodinou a s blízkymi priateľmi. Je však pre mňa dôležité sa vtedy zastaviť a uvedomiť si to, na čom naozaj záleží.:)

Emil a Anna Kondelovci

foto
Obaja sme študovali v Bratislave.  Vyrastali sme za „ socíku“ na tajných študentských „stretkách“.  S úctou spomíname  na autority tajnej cirkvi, ktoré nás  formovali.
Zobrali sme sa pred 31 rokmi. V prvých rokoch sme mnohé situácie riešili intuitívne a nie vždy dobre. Podnety pre spokojný život sme našli na Manželských stretnutiach. Keď nám odrástli deti, dostali sme pozvanie do služby snúbencom a manželom.
Na kurzoch prípravy do manželstva v Žiline, na programoch pre manželov v Rodinkove a na stretnutiach s manželmi sa delíme o naše skúsenosti.  Učíme sa ako ponúknuť manželom krásu života vo dvojici, keď jeden druhému nie je súperom, ale partnerom. Snažíme sa porozumieť situáciám, ktoré v manželstvách vznikajú. Záleží nám na iných manželstvách. Viackrát sme zažili, ako manželia našli cestu k sebe. Fascinuje nás  obrat z ľahostajnosti ba až nenávisti k láske.
Sme spoluautormi knihy Manželská STK. Spolu s inštitútom Communio chystáme jej druhé vydanie.
 1. Mali ste niekedy krízy vo svojom manželstve? Ako ich riešite?

  To je dobrá otázka. Keď sa spätne pozerám na prežité roky, uvedomujem si, že sme zažili obdobia neporozumenia, hádok, ťažkostí, starostí, problémov s prácou, so zdravím, s deťmi ... Niekto to nazýva krízami. My sme to vnímali ako čas, ktorý treba vydržať a snažiť sa nájsť cestu k sebe, vzájomne sa podporiť. Učím sa porozumieť, kde robím chybu ja. Je to tvrdý boj s vlastnou pýchou. Ale keď sa mi ho podarí vyhrať, dokážem si priznať chybu a ospravedlniť sa. Veľmi dôležité je pre mňa učiť sa dobre počúvať, čo mi ten druhý hovorí. Spoznať a porozumieť, ako situáciu vníma on.Kým druhý rozpráva, je najlepšie počúvať ho a nechystať si myšlienky na protiútok. V ťažkostiach sa snažíme nemlčať, ale o vzniknutej situácii spolu rozprávať. Konštruktívne sa dá rozprávať, keď sme obaja v pohode a snažíme sa vžiť do vnímania druhého. Potom aj riešenie hľadáme také, ktoré bude prijateľné pre obidvoch.Veľmi nám v tom pomáha spoločná modlitba. Už roky chodíme na Manželské stretnutia, vďaka ktorým sa nám čoraz viac darí porozumieť, čo sa deje s naším vzťahom a udržovať ho v kondícii. Páči sa mi konštatovanie, že manželstvá sa nelíšia počtom hádok, ale hlavne spôsobom, ako ich riešia.

 2. Ako relaxujete? Máte vnúčatá? Vaše služby vyžadujú aj prípravu,čo je určite náročné na čas. Ako trávite dovolenku a ako často ste v kontakte s deťmi?

  Je šťastie, že máme zamestnanie, ktoré nás baví aj živí. Potom voľný čas, ktorý venujeme aktivitám pre rodiny, je svojím spôsobom odreagovaním sa od technických úloh v práci. Najlepšie zrelaxujeme v prírode v zime na lyžiach, v lete vo vibramkách. Kým boli deti s nami, trávili sme dovolenky najčastejšie na drevenici v Zázrivej a aspoň týždeň pri vode. Tento režim nám ostal dodnes. Prvé vnúča čakáme v najbližších týždňoch. Skúsení starí rodičia nám hovoria, že jeho príchod poriadne poprehadzuje priority v našich aktivitách. Tešíme sa na to. Zatiaľ sa s deťmi vídame pomenej. Pracujú a študujú v Bratislave a v Prahe. Majú tiež dosť svojich aktivít, tak aspoň často telefonujeme.

 3. Čo je podľa Vás najdôležitejšie, najpodstatnejšie v manželstve?

  Svätý Otec František zhrnul to najdôležitejšie do pár slov, ktoré by sme mali čo najviac používať v rodinách: Dovolíš? Môžem? Ďakujem. Prosím. Prepáč. Myslím si, že pre vzťah manželov je veľmi dôležitá vzájomná úcta. Tiež je dôležité veľa sa rozprávať a počúvať. Hovoriť o tom, čo prežívame, ako sa cítime. Aby sme sa mohli rozprávať, musíme si dôverovať. Dôvera sa buduje celý život. Je to istota, že sme jeden pre druhého ten najdôležitejší človek na svete, že jeden druhého nesklameme. Ak aj k sklamaniu dôjde, že si vieme priznať chybu, ospravedlniť sa a odpustiť si. Veľmi dôležité je poznať aj citové potreby, ktoré sú u každého odlišné a snažiť sa ich vzájomne napĺňať.

 4. Ako a kde by našli manželia pomoc, keby chceli poradenstvo vo vzťahu?

  Môžeme uviesť možnosti, ktoré poznáme. Manželské stretnutia je letný týždenný kurz pre manželov aj s deťmi, ktorý býva v Banskej Bystrici. Prihlasuje sa naň cez stránku mstretnutia.sk. V Belušských Slatinách je dom prijatia Rodinkovo, kde sa celý rok robia programy pre manželov, pre celé rodiny, aj pre rozvedených. Program aj prihlasovanie je na stránke rodinkovo.sk. V Žiline máme niekoľko manželských párov aj jednotlivcov, ktorí absolvovali tréning kresťanského kouča. Rozhovorom pomáhajú záujemcom nájsť v problémových situáciách riešenie. Kontakt je cez adresu krestanskykoucingzilina@gmail.com. V Diecéznom centre pri Biskupskom úrade v Žiline je kancelária sekcie pre rodinu, kde sa možno obrátiť v pracovnej dobe osobne alebo telefonicky na čísle 0911 911 760. Na Slovensku existuje veľa ďalších programov pre manželov. V mnohých farnostiach býva napríklad osemtýždňový cyklus Manželské večery alebo Rodičovské večery. O ďalších informuje stránka vyveska.sk.

 5. Ktorým dobrým vlastnostiam Vás učí život v manželstve?

  Manželstvo nás učí v prvom rade dôverovať Bohu. Učí nás pokore. Zbavuje nás egoizmu. Učí nás myslieť na toho druhého, na deti, na príbuzných, priateľov. Učí nás ovládať sa, čo nás formuje v pozitívnom slova zmysle. Učí nás prijať druhého takého,aký je a tešiť sa z toho, že sme rozdielni, že sa môžeme dopĺňať. Vieme, že nemáme problém so situáciami, ktoré idú podľa našich predstáv. Učíme sa zvládať skôr nedorozumenia, ktoré vznikajú, keď veci nejdú tak, ako by sme chceli.

 6. Ktoré obdobie svojho spoločného života považujete za najkrajšie a prečo?

  Zdá sa, že najkrajšie obdobie nášho manželstva prežívame teraz. Deti nám robia radosť, sú už samostatné, budujú si svoje vlastné rodinné a pracovné zázemie. My sme si už obrúsili mnohé hrany, ktorými sme vzájomne narážali a tešíme sa z každého okamihu, ktorý môžeme spolu stráviť.

 7. Čo podľa Vás najviac pomáha dobrým vzájomným vzťahom v rodine?

  Myslím si, že najviac pomáha vedomie, že na vzťahoch v rodine treba pracovať. Treba investovať čas a úsilie do spoznávania, ako správne máme fungovať. Zobrať si z vlastných rodín, kde sme prežili detstvo,dobré vzory a ak niečo nebolo celkom správne, hľadať, ako by to malo byť a usilovať sa o to. Veľa sa rozprávať. Vzájomne si darovať to najvzácnejšie, čo máme, svoj čas. Snažiť sa o pokojnú,. veselú atmosféru, aby sa všetci členovia rodiny tešili domov. Veľkým budovateľom rodín je láskavý humor, ktorý nám pomáha nebrať sa občas až tak vážne. Každodenne nás inšpiruje veta, ktorú sme si dali doma na viditeľné miesto:Byť priateľský a láskavý je viac, ako mať pravdu.

 8. Čo najviac škodí rodine?

  To, čo rodinám najviac škodí, voláme ničitelia lásky. Je to egoizmus, sebecké vyžadovanie naplnenia svojich túžob bez ohľadu na túžby manželského partnera, neúctivá komunikácia a presadzovanie si len svojho názoru bez ohľadu na názor druhého. Rodinu ničí neúprimnosť a klamstvo aj v najmenších veciach. Veľmi škodia výbuchy hnevu. Mnohým manželstvám ubližuje nezávislé konanie manželov, keď každý žije svoj samostatný život so svojím účtom, so svojimi priateľmi. Ničiteľmi lásky je často alkohol, nevera, závislosti od hier, drog, pornografie. Lásku ničí aj workoholizmus, bezohľadná honba za peniazmi a málo času pre rodinu. Múdre rady hovoria, že manželia by mali týždenne spolu komunikovať okolo 15 hodín a rodičia s deťmi rovnako.