Treba sa stále modliť a neochabovať. porov. Lk 18, 1

Otázky a odpovede

Staršie odpovede:

Emil a Anna KondelovciRastislav KolmanZuzana ŽídekováZuzana DobešováEva PetrovičováJozef HarvánekĽudovít GabrišJana PajanováJulo SlovákPeter ČerveňJanka VindišováMatúš Reinersestra FaustínaFelix Maria OFMPeter Naňosestra Damiánasestra HermanaSr. M. Petronela Kronová, SDR Pavol DankoRoman Seko, ThLic.Tím 40dni.skMarián ČaučíkJuraj KrálikRichard VašečkaJán Buc - riaditeľ TV LuxAndrej Darmo, Th.D.Mudr. Ivan Wallenfels - kresťanský gynekológdoc. JUDr. Radoslav Procházka, PhD., J.S.D., mprof.Don Štefan Turanský SDBpáter Robert Balek SVDLadislav Záborský - akademický maliarThLic. Ján ViglašRNDr. Ing. Marcela DobešováPeter Kučák (kňaz)páter Miroslav (kapucín)Peter - Samuel Lovas (dominikán)Mgr. Ján Hudec - farár vo farnosti Žilina-Solinky

Juraj Králik

foto
Predseda organizácie eRko - Hnutie kresťanských spoločenstiev detí (www.erko.sk)
Môžete sa pýtať na témy: o eRku, spolupráca s inými organizáciami, dobrovoľníctvo, ... 
 1. Čo znamená názov eRKo, príp. ako tento názov vznikol? Ďakujem za odpoveď :)

  V slove eRko je dôležité písmeno R. R ako radosť a R ako Rebrík (náš detský časopis). eRko je teda detským spôsobom povedané R. Časopis pre animátorov sa volá Lusk, lebo v posunkovej reči sa R "povie" lusknutím. Celé meno je eRko - Hnutie kresťanských spoločenstiev detí. Aby sa deti nezhovárali štýlom: "Ideš dnes na hksd-stretko?", vymysleli prví eRkári niečo zapamätateľnejšie. Myslím, že v hre boli aj názvy ako Verdes (Veriace deti Slovenska) a tiež myslím niečo s nezábudkami... Som vcelku rád, ako to nakoniec dopadlo :-).

 2. Čo sa robí na eRku?

  Radostnou cestou svedectva viery kráčame spolu malí i veľkí. Inými slovami, stretká, tábory, objavovanie sveta s priateľmi cez časopis Rebrík, Dobrá novina, Detský čin pomoci, Vypni telku, zapni seba!, vyjadrovanie prolife postojov počas Dňa počatého dieťaťa, výlety, Misijná púť detí... Pre animátorov sú to spoločné stretnutia, kurzy, workshopy...

 3. Kto môže byť členom eRka a čo je jeho cieľom? Ako sa môžem stať členkou eRka?

  Cieľom je pomáhať pri výchove detí tak, aby sa stali zrelými kresťanskými osobnosťami a boli aktívne v spoločnosti, v ktorej žijú. Členmi eRka sú deti, ktoré sa pravidelne stretávajú v stretku alebo sa aspoň pravidelne zapájajú do aktivít eRka. Členmi eRka sú aj animátori týchto detí a tiež ľudia, ktorým sa páči náš štýl a cieľ. Členkou sa môžeš stať tak, že sa na nás nakontaktuješ (erko@erko.sk) a my ťa zoznámime s najbližšími eRkármi. Keď si trochu zažiješ eRko, môžeš sa rozhodnúť stať sa členkou a potvrdiť to aj formálne (registráciou v členských zoznamoch a zaplatením členského príspevku - pre animátorov 2€ ročne). Členovia eRka majú prístup k metodike, akciám, kurzom, stretávajú sa s ďalšími mladými, ktorí pracujú s deťmi v eRko-štýle.

 4. Koľko detí na Slovensku je zapojených do eRka?

  Je to takmer 7 000 detí.

 5. Koľko dobrovoľníkov je registrovaných v eRku?

  Približne 1 500.

 6. Ako možno založiť eRko vo farnosti. Ako je možné zaangažovať mladých vo farnosti, kde eRko nefunguje? Aké vekové kategórie detí, kto môže byť ich vedúci.

  Na eRko-stretká chodia väčšinou deti vo veku základnej školy. Animátori eRka by mali byť zaradení v jednom z našich oblastných centier. Tiež by mali absolvovať určité vzdelávanie pre prácu s deťmi v eRku (kurzy) a vzdelávať sa v tom cez časopis Lusk a stretkoblokové listy. eRko je najlepšie založiť s pomocou vedúceho OC vo vašom najbližšom okolí. Skontaktujeme vás, ak nám napíšete na erko@erko.sk. Dôležité je, aby bola u vás detská skupinka, ktorá by sa chcela stretávať a najmä schopní budúci annimátori, ktorí chcú s detskou skupinkou uskutočňovať cieľ eRka a sú ochotní prevziať na seba tento pekný záväzok.

 7. Ako dlho sa venujete tejto činnosti a ako vás to napĺňa? čo Vás priviedlo k tejto práci? Aké ste mali detstvo?

  eRkárskej činnosti sa venujem 15 rokov. Napĺňa ma to v mnohých smeroch. Vďaka stretávaniu sa s mnohými ľuďmi spoznávam život oveľa zaujímavejší ako ten, čo sa zmestí do marketingovej schémy televíznych novín. Človek sa tiež veľa naučí - organizovať akcie, medziľudská komunikácia, komunikácia s médiami, zastupovanie záujmov eRka na verejnosti, stretávanie sa s osobnosťami Cirkvi a verejného života, práca v tíme, riešenie problémov... Popri tom všetkom ma napĺňa vlastne tá základná myšliena eRka - mať rád druhých, byť tu pre dnešné deti, objavovať poklad viery a byť svedkom viery, ak mám na to dostatok lásky a vnútornej slobody.
  K tejto práci ma priviedlo práve asi moje detstvo. Vzťah s mojimi súrodencami, s mojimi rodičmi. Kým sme boli len tri deti, rodičia nás brávali často na výlety a v podstate sme boli také 5-členné stretko :-). I keď v tom čase ešte neveriace. Keď som mal asi 10 rokov, narodila sa nám malá sestrička Veronika. Pomáhali sme rodičom starať sa o ňu, a tu niekde sa asi začal aj môj osobitý vzťah k deťom. V tom čase sa naši rozhodli pre vieru. Spolu s o rok staršou sestrou a dva roky mladším bratom sme mali krst v jednu sobotu. Bol som vtedy štvrták na základnej škole. Na druhý deň po krste sme šli so sestrou na prvé sväté prijímanie. Myslím, že som bol také to slušné dieťa, čo nosí domov väčšinou jednotky :-).

 8. Baví vás spolupracovať s mládežou?

  Ano. Mladí sú poháňaní túžbou poznať pravdu. Myslím, že ak sa pustia na zlé chodníčky, často je to z úprimného presvedčenia, že ten nový chodníček bude autentickejší ako doterajší spôsob života. Preto je tak potrebné žiť živú vieru. Iba od človeka, ktorí žije živú vieru môžu zacítiť jej radostné svedectvo. Viackrát som si to hlboko uvedomil počúvajúc príhovory emeritného pápeža Benedikta XVI. Je však pravda, že sa stretávam najmä so vzorkou tých slušnejších mladých, a preto môžu moje slová pôsobiť príliš ideálne.

 9. Čo pre teba znamená eRko ?:)

  To sa neustále vyvíja. Kedysi to boli predovšetkým vzťahy so skvelými ľuďmi, ktorých som v eRku našiel. Boli to aktivity, veľká radosť zo stretnutí s deťmi a z táborov. Neskôr, keď som sa začal venovať aj animátorom, pocítil som, že eRko dáva mladým určitý zmysel, ktorý nenachádzajú inde. Potom po prevzatí väčšej zodpovednosti som začal chápať význam našich hodnôt a nášho motta Radostnou cestou svedectva viery kráčame spolu malí i veľkí. eRko môže byť také hlboké a silné ako eRkári, ktorí ho tvoria. Každý dobrý princíp potrebuje čLOVEka, ktorý ho dosvedčí svojím životom podobne ako stránky plné nôt potrebujú svoj orchester. Keďže takýchto ľudí v eRku stále stretávam, je pre mňa eRko životným štýlom, ktorému verím.

 10. Ako je to byť predsedom erka? Ako ste sa stali predsedom eRka?? Určite to musela byť dlhá a náročná cesta. Ste rád že ste na tomto poste??

  Myslím, že predsedom som sa stal vďaka tomu, že mi zodpovední ľudia neprestávali prejavovať dôveru. Až neskôr som pochopil, kde stojím :-). Začalo to tak jednoducho, šiel som na víkendový kurz Začíname, lebo som sa chcel podobať mojim vedúcim z tábora, kde som bol ako dieťa. Vtedy som mal 15 rokov. Zúčastňoval som sa na živote v našej farnosti, zapájal sa do aktivít eRka na Kysuciach, neskôr i celoslovensky. Ako dobrovoľník som prijal zodpovednosť za rôzne služby v eRku. Keď som končil vysokú školu, vtedajší predseda eRka Maroš Čaučík mi ponúkol prácu na stredisku eRka v Bratislave a podporil ma spolu s ďalšími v tom, aby som kandidoval v najbližších voľbách na predsedu. Rok po tom ma celoslovenská rada eRka zvolila do tejto služby na tri roky. V roku 2010 som bol znovuzvolený na ďalšie tri. Celá skúsenosť predsedovania je neustálou školou a ja sa učím veľmi rád. Na druhej strane, niekedy prichádza príliš veľa podnetov naraz a vtedy by som ocenil pokojnejší život :-).

 11. Ste slobodný, alebo sa venujete tejto činnosti popri svojom povolaní? Je to vaša "práca" na plný úväzok, alebo ste niekde zamestnaný ?

  Som slobodný laik s víziou sviatostného života v manželstve :-). To, že som predsedom eRka je i moje zamestnanie na plný úväzok. Patrím teda medzi niekoľkých ľudí, ktorí sú pre eRko zamestnaní.

 12. Máte pri tejto práci čas aj na svoje koníčky a záľuby?

  Je pravda, že okrem pracovných hodín dávam eRku alebo veciam s ním spojenými aj určitý dobrovoľnícky čas. Okrem toho mám však veľmi rád literatúru (vrátane poézie), filmy, ktoré hovoria trochu hlbšie o človeku, ďalej dokumentárne filmy o umení, živote, kultúre a múdrych ľuďoch, mám rád cudzie jazyky a chcel by som sa v najbližšej dobe naučiť po taliansky. Rád objavujem bohatstvo učiteľského úradu Cirkvi (v posledných rokoch najmä Teológiu tela Jána Pavla II.). Keby som mal viac voľných víkendov, asi by som sa začal učiť hrať na klavíry.

 13. Je práca v tejto organizácii náročná a aké spoločenstvo ľudí, s ktorými spolupracujete Vás obklopuje. Aké vekové rozpätie mate medzi spolupracovníkmi?

  Pater Jacque Philippe hovorieva, že pracovne náročné sú len tie veci, ktoré nevieme robiť dobre. Takže aj ja mám z času na čas pocit takejto náročnosti :-). Práca viacerých z nás, ktorí sme zamestnaní pre eRko je veľmi úzko previazaná s prácou mnohých mladých dobrovoľníkov, s ktorými sme v dennom kontakte. A potom sú tu moje kolegyne a moji kolegovia. Predseda eRka je zároveň šéfom sekretariátu. Keď som sa stal predsedom prvýkrát mal som len 24 rokov a bol som dokonca jeden z najmladších v kolektíve. To v podstate trvá dodnes (okrem toho, že môj vek sa odvtedy posunul :-). Takže dobrovoľníci, s ktorými úzko spolupracujem sú niekedy aj o 10 rokov mladší a na druhej strane na stredisku eRka mám kolegov, ktorí pre eRko pracujú 10 či 20 rokov. Vnímam, že sa navzájom podporujeme a máme osobné vzťahy.

 14. Chystáte pre deti nové projekty?

  Z nových aktuálnych projektov by som spomenul výchovný program oŽIv ViERu! alebo sériu stretiek Zrnko. Samozrejme, že v máji bude Misijná púť detí v Rajeckej Lesnej a v Levoči a ku koncu mája Vypni telku, zapni seba!

 15. Ahoj kedy sa už bude dať prihlásiť na maltu?

  Myslím, že ide o Fimcap EuroCamp 2013, však? Hosťujúca organizácia ZAK Malta čaká na výsledok schválenia európskeho grantu. Ak bude schválený, tak už niekedy koncom apríla by sa mohli členovia eRka uchádzať o miesto na túto aktivitu.

 16. Ahoj ďuri chcem sa opýtať kedy budú erko tričká ?? Kedy budú sa dať kúpiť napr. Náramky erko, mikiny erko alebo podobné veci aby sme ho mohli reprezentovať :-D

  K dnešnému dňu sme sa ešte nerozhodli, či dáme tričká vyrábať aj v tomto roku. Ak áno, tak koncom apríla budú k dispozícii objednávky. Náramky a mikiny tento rok nechystáme. Takéto veci vyrábame skôr príležitostne. Napríklad k celoslovenským snemom. Takže iste v 2015 :-). Ale nevylučujem aj bud. rok. Záleží to aj od našich diskusii s vedúcimi OC a členmi územných tímov a našej kapacity na stredisku eRka.

 17. Ahoj ĎURI . Mám otázku : kedy bude hotový web erka? Keďže lusk dostanem a až o 3 týždne sa dajú k nemu stiahnuť pomôcky ... Ahoj ďuri. Kedy bude erko stránka aktuálna ??

  Snažíme sa, aby bola aktuálna. V mesiacoch január a február sme trochu nestíhali, lebo sme mali personálne zmeny na stredisku, ale už to doháňame. Ďakujeme za trpezlivosť. Prílohy k najbližšiemu Lusku 139 by už mali byť načas.

 18. Chystá sa eRko do Afriky? Myslím tým že či idú niektoré deti s animátormi z eRka do Afriky.

  Do Afriky, teda na návštevu projektov, ktoré Slováci podporujú prostredníctvom eRka - Dobrej noviny chodia naši projektoví manažéri niekoľkokrát do roka. Raz za rok vysielame na 3 mesiace do projektov aj dobrovoľníkov. Skupinku eRko-detí s animátormi sme ešte nikdy nevyslali, hoci mi to už tiež napadlo :-). Po tom, čo som sám bol v Afrike, vidím, že by to nebolo až také jednoduché. Myslím, že to nie je nemožné, ale chcelo by to fakt veľa veľa príprav, aby to bolo z našej strany dostatočne zodpovedné. Uvidíme.

 19. Aké sú najnovšie projekty pre pomoc v Afrike, ktorých sa zúčastňuje aj eRko?

  V tomto ročníku sa zameriavame na podporu projektov pre detí s postihnutím. Najmä preto, aby takéto deti mali tiež šancu na rozvoj a mohli pocítiť, že majú veľkú hodnotu a sú vzácne. Pripájame sa tak k širšej medzinárodnej kampani so skráteným názvom End Exclusion. Je to silná téma. Možno si pamätáte Selinu - dievčatko z posledného plagátu Dobrej noviny. Naživo má taký hlboký úsmev! Mal som možnosť stretnúť ju aj iné deti z ďalších projektov. Často na ne myslím. Veľmi ma oslovili tieto krásne osoby.

 20. Aké podmienky je potrebné mať, ak sa chcem stať dobrovoľníčkou v zahraničí?

  Ak ide o dobrovoľníctvo v projektoch Dobrej noviny, tak určite dobrá angličtina, vek 21 rokov, samostatnosť, schopnosť vysporiadať sa s novými situáciami. Dôležité je aj to, aby tam bola túžba pomáhať, teda otvorenosť pre druhých prameniaca z vlastnej vyrovnanosti. Viac o podmienkach dobrovolnickeho pobytu v projektoch Dobrej noviny nájdete tu: http://www.dobranovina.sk/dobrovolnici-2/vseobecne-informacie/

 21. Chceli by ste ísť na misie? Kde by ste chceli ísť na misie?

  Kedysi som si to vôbec nevedel predstaviť a nikdy som po tom netúžil. Po ceste do Paraguaja a Afriky si to už predstaviť viem. Myslím, že to môže byť často požehnaný čas učenia sa toho, že zmyslom života je úprimné sebadarovanie sa v spoločenstve osôb v láske. V najbližšej dobe však nič podobné nechystám. V súčasnosti nepredpokladám dlhší pobyt na inom kontinente. Keby som si mal vybrať iste by to bola Južná Amerika alebo Filipíny. V Afrike ma oslovilo stretnutie s regiónom Turkány a jej ľuďmi na severe Kene. No misijné prikázanie lásky sa dá žiť aj na Slovensku či v Európe.

 22. Milovane Božie dieťa, Juraj, je krásne a Bohu milé, keď Jeho deti žijú v láske a šírení dobra medzi sebou navzájom. Priblížite nám svoje detstvo a čo Vás viedlo k dobrovoľníctvu? Stretli ste sa v živote aj so sklamaním, lebo aj to príde. Keď áno, ako ste sa s ním dokázali vyrovnať a nestrácať nádej.....Nejaký, hoc aj známy "receptík" žiť Božiu lásku TU A TERAZ v RADOSTI a PRAVDE. Ďakujem. Katarina. P.s. Niekoľko rokov spät, som bola v spojení s ERKÁRMI, boli to SUPER chvíle, mám krásne spomienky. A to známe 3xR - RADOST ROZDAVANIM RASTIE platí, presviedčam sa o tom neustále, snáď každý deň. Dobrá Novina - Vďaka. Mám Vás rada. Rim 5,5/Flp 4,4-7/Rim 8,28

  Myslím, že sklamania nám dotvárajú pravdu o človeku. O tom, že sme slabí, že chceme v určovaní pravdy vystriedať Boha (Povieme si: "Veď Boh to robil už niekoľko tisíc rokov, teraz je rad na nás - ľuďoch"), a že potrebujeme neustále výzvu k pokániu. Teda opúšťať lákavú predstavu, že my sme stvorili život, svet, budúcnosť a prítomný okamih. Žijem vo veľa vzťahoch s ľuďmi a občas nejaké to sklamanie zažijem. Zažil som aj také sklamania, ktoré mi ako účinné zemetrasenie spochybnilo a zrútilo časť vysnívaného sveta, a preto to veľmi bolelo. Každé sklamanie zatne do srdca otázku. Myslím, že vtedy je dôležité priznať si pred láskavým Pánom zranenie a za každú cenu zotrvať v pravde. Dať tej otázke šancu na pravdivú odpoveď. Veriť, že láska je viac... Sv. Terézia z Lisieux hovorila, že: "Boh je ešte lepší ako si myslíme." Je to také logické, ak uznáme, že On je Stvoriteľom. Stavať nový dom a stavať ho na skale ako múdry muž v prirovnaní z evanjelia. Jemné a vznešené milosrdenstvo je neustálym pohybom Lásky na dno nášho srdca (nech je akékoľvek). Nikto z nás nedovidí na dno svojho srdca, iba ten, ktorý ho stvoril. Preto si buďme istý, že láskavé milosrdenstvo nás dokáže objať kedykoľvek mu to dovolíme. A to je veľká radosť. Láska sa raduje z pravdy. A určite nezanevrite na snívanie a na vzťahy. Po sklamaní máte jedinečnú možnosť priniesť do svojho snívania a vzťahov novú kvalitu Ducha, ktorý tvorí všetko z ničoho a Pravdy, ktorá všetko vydrží.

 23. Ahoj Ďuri! som eRkárka, a tak by som sa ťa chcela spýtať, že čo si myslíš, či treba v eRku niečo zmeniť, zlepšiť, aby eRko stále rástlo a napredovalo. Pýtam sa preto, aby som aj ja osobne k tomu mohla dopomôcť. A inak všetko najlepšie k narodeninám, veľa síl k eRkárčeniu, veľa Božích milostí, veľa radosti v tvojej práci, veľa detského smiechu Ti prajem :) :) +

  Ďakujem za blahoželanie. Na osobnej návšteve u otca kardinála Korca nám raz povedal: "Hnutie sa musí neustále rozvíjať a obnovovať." Môžeš pomôcť práve v tomto smere. Aby animátori okolo Teba mali pekné vzťahy a aby Tvoje vzťahy boli vždy láskavé a prinášajúce pokoj a tvorivosť. Môžete si spolu prehlbovať to, čo pre vás eRko môže znamenať. Môžete čerpať z brožúrky Svedčí Ti to! či stretkobloku, premýšľať nad deťmi, ktoré sú vám zverené, nad našimi hodnotami. Dumať nad tým ako naše akcie súvisia s tým, čo nás chce Nebeský Otec učiť cez Sväté Písmo. Ak máte možnosť, povzbudzujte sa v prolife postojoch a odpovedajte si na otázku, akej dezorientácii čelia dnes naše decká. Zapáľte sa pre konštruktívne budovanie Civilizácie lásky cez vaše dobrovoľníctvo. Sú to nekonečné obzory :-). No nezabudnite, že v Písme sa píše, že Ježiš si vyvolil svojich učeníkov, aby boli s Ním. V prvom rade teda nejde o dáky prázdny aktivizmus. Najprv buďte s Ním.

 24. Doma máme plyšové hračky po našich deťoch. Nie sú úplne nové , ale sú zachovalé. Radi by sme nimi potešili deti, ktoré pre svoju chudobu prostriedky na hračky nemajú. Viete mi sprostredkovať nejaký kontakt na takéto deti - na Slovensku alebo v iných krajinách. Ďakujem. P.S. Nech Pán žehná Vašu prácu a obetu!

  Myslím, že adresnejšie bude, ak sa s hračkami obrátite napr. na Katolícku charitu, tam budú mať asi lepší prehľad.

 25. Ďakujeme, že pomáhaš Juraj Králik deťom.

  AJ ja sa z toho teším :-).

Emil a Anna Kondelovci

foto
Obaja sme študovali v Bratislave.  Vyrastali sme za „ socíku“ na tajných študentských „stretkách“.  S úctou spomíname  na autority tajnej cirkvi, ktoré nás  formovali.
Zobrali sme sa pred 31 rokmi. V prvých rokoch sme mnohé situácie riešili intuitívne a nie vždy dobre. Podnety pre spokojný život sme našli na Manželských stretnutiach. Keď nám odrástli deti, dostali sme pozvanie do služby snúbencom a manželom.
Na kurzoch prípravy do manželstva v Žiline, na programoch pre manželov v Rodinkove a na stretnutiach s manželmi sa delíme o naše skúsenosti.  Učíme sa ako ponúknuť manželom krásu života vo dvojici, keď jeden druhému nie je súperom, ale partnerom. Snažíme sa porozumieť situáciám, ktoré v manželstvách vznikajú. Záleží nám na iných manželstvách. Viackrát sme zažili, ako manželia našli cestu k sebe. Fascinuje nás  obrat z ľahostajnosti ba až nenávisti k láske.
Sme spoluautormi knihy Manželská STK. Spolu s inštitútom Communio chystáme jej druhé vydanie.
 1. Mali ste niekedy krízy vo svojom manželstve? Ako ich riešite?

  To je dobrá otázka. Keď sa spätne pozerám na prežité roky, uvedomujem si, že sme zažili obdobia neporozumenia, hádok, ťažkostí, starostí, problémov s prácou, so zdravím, s deťmi ... Niekto to nazýva krízami. My sme to vnímali ako čas, ktorý treba vydržať a snažiť sa nájsť cestu k sebe, vzájomne sa podporiť. Učím sa porozumieť, kde robím chybu ja. Je to tvrdý boj s vlastnou pýchou. Ale keď sa mi ho podarí vyhrať, dokážem si priznať chybu a ospravedlniť sa. Veľmi dôležité je pre mňa učiť sa dobre počúvať, čo mi ten druhý hovorí. Spoznať a porozumieť, ako situáciu vníma on.Kým druhý rozpráva, je najlepšie počúvať ho a nechystať si myšlienky na protiútok. V ťažkostiach sa snažíme nemlčať, ale o vzniknutej situácii spolu rozprávať. Konštruktívne sa dá rozprávať, keď sme obaja v pohode a snažíme sa vžiť do vnímania druhého. Potom aj riešenie hľadáme také, ktoré bude prijateľné pre obidvoch.Veľmi nám v tom pomáha spoločná modlitba. Už roky chodíme na Manželské stretnutia, vďaka ktorým sa nám čoraz viac darí porozumieť, čo sa deje s naším vzťahom a udržovať ho v kondícii. Páči sa mi konštatovanie, že manželstvá sa nelíšia počtom hádok, ale hlavne spôsobom, ako ich riešia.

 2. Ako relaxujete? Máte vnúčatá? Vaše služby vyžadujú aj prípravu,čo je určite náročné na čas. Ako trávite dovolenku a ako často ste v kontakte s deťmi?

  Je šťastie, že máme zamestnanie, ktoré nás baví aj živí. Potom voľný čas, ktorý venujeme aktivitám pre rodiny, je svojím spôsobom odreagovaním sa od technických úloh v práci. Najlepšie zrelaxujeme v prírode v zime na lyžiach, v lete vo vibramkách. Kým boli deti s nami, trávili sme dovolenky najčastejšie na drevenici v Zázrivej a aspoň týždeň pri vode. Tento režim nám ostal dodnes. Prvé vnúča čakáme v najbližších týždňoch. Skúsení starí rodičia nám hovoria, že jeho príchod poriadne poprehadzuje priority v našich aktivitách. Tešíme sa na to. Zatiaľ sa s deťmi vídame pomenej. Pracujú a študujú v Bratislave a v Prahe. Majú tiež dosť svojich aktivít, tak aspoň často telefonujeme.

 3. Čo je podľa Vás najdôležitejšie, najpodstatnejšie v manželstve?

  Svätý Otec František zhrnul to najdôležitejšie do pár slov, ktoré by sme mali čo najviac používať v rodinách: Dovolíš? Môžem? Ďakujem. Prosím. Prepáč. Myslím si, že pre vzťah manželov je veľmi dôležitá vzájomná úcta. Tiež je dôležité veľa sa rozprávať a počúvať. Hovoriť o tom, čo prežívame, ako sa cítime. Aby sme sa mohli rozprávať, musíme si dôverovať. Dôvera sa buduje celý život. Je to istota, že sme jeden pre druhého ten najdôležitejší človek na svete, že jeden druhého nesklameme. Ak aj k sklamaniu dôjde, že si vieme priznať chybu, ospravedlniť sa a odpustiť si. Veľmi dôležité je poznať aj citové potreby, ktoré sú u každého odlišné a snažiť sa ich vzájomne napĺňať.

 4. Ako a kde by našli manželia pomoc, keby chceli poradenstvo vo vzťahu?

  Môžeme uviesť možnosti, ktoré poznáme. Manželské stretnutia je letný týždenný kurz pre manželov aj s deťmi, ktorý býva v Banskej Bystrici. Prihlasuje sa naň cez stránku mstretnutia.sk. V Belušských Slatinách je dom prijatia Rodinkovo, kde sa celý rok robia programy pre manželov, pre celé rodiny, aj pre rozvedených. Program aj prihlasovanie je na stránke rodinkovo.sk. V Žiline máme niekoľko manželských párov aj jednotlivcov, ktorí absolvovali tréning kresťanského kouča. Rozhovorom pomáhajú záujemcom nájsť v problémových situáciách riešenie. Kontakt je cez adresu krestanskykoucingzilina@gmail.com. V Diecéznom centre pri Biskupskom úrade v Žiline je kancelária sekcie pre rodinu, kde sa možno obrátiť v pracovnej dobe osobne alebo telefonicky na čísle 0911 911 760. Na Slovensku existuje veľa ďalších programov pre manželov. V mnohých farnostiach býva napríklad osemtýždňový cyklus Manželské večery alebo Rodičovské večery. O ďalších informuje stránka vyveska.sk.

 5. Ktorým dobrým vlastnostiam Vás učí život v manželstve?

  Manželstvo nás učí v prvom rade dôverovať Bohu. Učí nás pokore. Zbavuje nás egoizmu. Učí nás myslieť na toho druhého, na deti, na príbuzných, priateľov. Učí nás ovládať sa, čo nás formuje v pozitívnom slova zmysle. Učí nás prijať druhého takého,aký je a tešiť sa z toho, že sme rozdielni, že sa môžeme dopĺňať. Vieme, že nemáme problém so situáciami, ktoré idú podľa našich predstáv. Učíme sa zvládať skôr nedorozumenia, ktoré vznikajú, keď veci nejdú tak, ako by sme chceli.

 6. Ktoré obdobie svojho spoločného života považujete za najkrajšie a prečo?

  Zdá sa, že najkrajšie obdobie nášho manželstva prežívame teraz. Deti nám robia radosť, sú už samostatné, budujú si svoje vlastné rodinné a pracovné zázemie. My sme si už obrúsili mnohé hrany, ktorými sme vzájomne narážali a tešíme sa z každého okamihu, ktorý môžeme spolu stráviť.

 7. Čo podľa Vás najviac pomáha dobrým vzájomným vzťahom v rodine?

  Myslím si, že najviac pomáha vedomie, že na vzťahoch v rodine treba pracovať. Treba investovať čas a úsilie do spoznávania, ako správne máme fungovať. Zobrať si z vlastných rodín, kde sme prežili detstvo,dobré vzory a ak niečo nebolo celkom správne, hľadať, ako by to malo byť a usilovať sa o to. Veľa sa rozprávať. Vzájomne si darovať to najvzácnejšie, čo máme, svoj čas. Snažiť sa o pokojnú,. veselú atmosféru, aby sa všetci členovia rodiny tešili domov. Veľkým budovateľom rodín je láskavý humor, ktorý nám pomáha nebrať sa občas až tak vážne. Každodenne nás inšpiruje veta, ktorú sme si dali doma na viditeľné miesto:Byť priateľský a láskavý je viac, ako mať pravdu.

 8. Čo najviac škodí rodine?

  To, čo rodinám najviac škodí, voláme ničitelia lásky. Je to egoizmus, sebecké vyžadovanie naplnenia svojich túžob bez ohľadu na túžby manželského partnera, neúctivá komunikácia a presadzovanie si len svojho názoru bez ohľadu na názor druhého. Rodinu ničí neúprimnosť a klamstvo aj v najmenších veciach. Veľmi škodia výbuchy hnevu. Mnohým manželstvám ubližuje nezávislé konanie manželov, keď každý žije svoj samostatný život so svojím účtom, so svojimi priateľmi. Ničiteľmi lásky je často alkohol, nevera, závislosti od hier, drog, pornografie. Lásku ničí aj workoholizmus, bezohľadná honba za peniazmi a málo času pre rodinu. Múdre rady hovoria, že manželia by mali týždenne spolu komunikovať okolo 15 hodín a rodičia s deťmi rovnako.